Autobusų stotis: +370 464 11 547

Pranešimams: +370 46 30 30 30

Gedimų registracija: +370 650 67 777

Svajonės pildosi: Klaipėdoje jau kursuoja elektriniai vandens autobusai

2023 m. birželio 16 diena tikrai bus įrašyta į Klaipėdos miesto ir Lietuvos istoriją –  Danės upėje, maždaug 8 kilometrų atkarpoje nuo Biržos tilto iki Tauralaukio, pradėjo kursuoti pirmieji šalyje elektriniai vandens autobusai. Nedideli 11 vietų laivai stoja 6 stotelėse ir priima norinčius patirti tylią ir ekologišką kelionę, gėrintis į didmiestį įsiterpusios laukinės gamtos vaizdais. 

„Pirmieji mūsų keleiviai buvo kauniečiai. Netikėta, kad nuo ankstyvo ryto – 8 valandos, pradedantys kursuoti elektriniai laivai domina ne tik klaipėdiečius, bet ir uostamiesčio svečius“, – pasakojo Vaidas Ramanauskas, maršrutą aptarnaujančios UAB „Klaipėdos paslaugos“ generalinis direktorius.  

Vadovas apgailestavo, kad visi norintys netelpa į pirmuosius reisus, ir prašė kantrybės. Planuojama, jog elektriniai autobusai kursuos iki vėlyvo rudens, tad pasimėgauti pramoga, nukeliauti iš senamiesčio į miesto pakraštį, dar bus progų. 

Keleivinė laivyba Danės upe uostamiestyje nėra naujas reiškinys. Pasak istorikų, XIX a. kilmingieji iš miesto centro nedideliais garlaiviais keliaudavo į Luizės dvarą atsigerti arbatėlės. O kiti šaltiniai teigia, kad XX a. pradžioje laiveliais miestiečiai nukakdavo ir iki Tauralaukio, kur buvo smagiomis pramogomis garsėjančios smuklės.

Apie galimybę uostamiestyje atgaivinti keleivinę laivybą Danės upe imta kalbėti 2020 metais. Startuolio „Popa Boat“ įkūrėjas Tomas Vėlius, sukūręs ir sėkmingai nuomojęs į vandens dviračius panašius pramoginius dviviečius elektrinius laivelius, priėmė UAB „Klaipėdos paslaugos“ pasiūlymą pagaminti didesnį elektra varomą keleivinį vandens autobusą. Sulaukus investuotojo Klaipėdos mokslo ir technologijų parko verslo inkubatoriuje buvo pastatytas pirmasis vandens autobusas.

Keleivinio transporto upe idėja rado pritarimą Klaipėdos miesto savivaldybėje. Net kelios municipalitetui priklausančios įmonės – VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“, BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“, UAB „Klaipėdos paslaugos“ – suvienijo pajėgas, kad ekologiškas vandens transportas taptų realybe. Per dvejus metus Danės krantinėse suprojektuotos ir įrengtos 6 stotelės, sukonstruotos prieplaukos laivams švartuoti, pastatyti 2 laivai ir jiems būtinos elektros įkrovimo stotelės, sukurtas maršrutas ir įdiegta kelionėms būtina atsiskaitymo bei apskaitos sistema.

„Tai yra pirmas mūsų žingsnis į susisiekimą vandens keliais. Kartu tai ir socialinis projektas, atveriantis klaipėdiečiams ir miesto svečiams naują erdvę įspūdžiams ir mūsų miesto pažinimui. Jei įvairios vandens susiekimo paslaugos egzistuoja kituose Europos uostamiesčiuose, kodėl jos negalėtų būti vystomos Klaipėdoje?“, – sakė Vaidas Ramanauskas.

UAB „Klaipėdos paslaugos“ (anksčiau UAB „Klaipėdos autobusų parkas“) 100 proc. akcijų valdytoja yra Klaipėdos miesto savivaldybės administracija. Bendrovė nuolat plečia paslaugų teikiamų paslaugų spektrą. Šalia keleivinio transporto paslaugų dar projektuoja, įrengia ir prižiūri gatvių apšvietimo, šviesoforų sistemas, valo miesto gatves, nukelia nebenaudojamus automobilius ir kt., todėl šiemet bendrovė pakeitė pavadinimą į labiau atspindinčią jos veiklą. Elektriniai vandens autobusai – ekologinių bendrovės tradicijų tąsa: ji pirmoji šalyje pradėjo keleivių pervežimui naudoti dujinius autobusus, įsigijo pirmuosius didžiuosius elektra varomus autobusus.